Wreszcie koniec przymrozkowych nocy.  Przykryte sadzonki lawendy, które dotychczas były wietrzone poprzez odchylanie bocznych połaci agrowłókniny, w końcu zostały odkryte.  To zawsze jest emocjonujący moment, a szczególnie po „prawdziwej” zimie, takiej jak ta ostatnia.

Oczywiście są straty, ale ich powodem było przede wszystkim minus 12 st. C, które dopadło nas już w listopadzie, kiedy okrycia nie były jeszcze zamontowane.  Ucierpiały najsłabsze sadzonki, czyli te z sierpniowego ukorzeniania, które do gruntu przesadzone były w połowie września.  Niewielka ilość delikatnych korzeni obumarła pod wpływem mrozu. Nawet wytrzymały Provence nie dał rady. Marnie wygląda Rosea. No, ale ona zawsze miała problemy z izerską zimą. Rośliny ukorzeniane późną wiosną i latem wyglądają dobrze a Grosso już podjął wzrost.

sadzonkilawendy02

Zagony z młodymi sadzonkami lawendy zostały odkryte

Możemy więc zadeklarować, że po obsłużeniu dużych zamówień, jakie jeszcze w zeszłym roku złożyli u nas początkujący plantatorzy, uruchomimy sprzedaż sadzonek w sklepie internetowym.  Sukcesywnie będą tam wstawiane odmiany, które osiągną wielkość handlową. Chodzi tu głównie o ich systemy korzeniowe. Nadziemna część rośliny nie jest specjalnie istotna. Jak wiadomo, różne taksony mają własne tempo wzrostu. Seal jest bardzo szybki i potrafi uformować piękną koronkę w kilka tygodni a niektóre, szczególnie mniejsze lawendy są w tej kwestii ślamazarne.  Jeżeli jednak bryła korzeniowa jest ładnie rozrośnięta, rośliny nadają się do przesadzania i szybko podejmują wzrost na nowym miejscu.

Tegoroczne sadzonki lawendy będą w sprzedaży już wkrótce

Tegoroczne sadzonki lawendy będą w sprzedaży już wkrótce

Zdajemy sobie sprawę, że dla nabywców nie jest to zbyt wygodne. Być może nie uda się zakupić za jednym razem wszystkich wymarzonych odmian.  Prosimy więc o wyrozumiałość.  Wszystkich, którzy kontaktowali się z nami mailowo, poinformujemy tą samą drogą o rozpoczęciu sprzedaży.

>> PRZECZYTAJ TEŻ:

Lawenda Izerska pytanie o sadzonki lawendy