Tyle się o tej słomie naczytałam, że postanowiłam przekonać się osobiście, czy ściółkowanie słomą jest skuteczną metodą w walce z chwastami.

ściółkowanie słomą

Nie zrozumcie mnie źle, ja kocham chwasty, karmię nimi kury i czasami nawet sama je konsumuję. Miodzik z mniszka czy herbatka z pokrzywy są naprawdę smaczne i zdrowe. Jednak chwasty na zagonach potrafią być prawdziwą zmorą. Z tego względu, że nie używamy pestycydów, a koszenie czy ręczne pielenie nie zawsze jest możliwe, zaczęłam szukać innych rozwiązań.

Jednym z takich rozwiązań jest ściółkowanie słomą. W ten sposób uprawia się ogrody permakulturowe. Jednak najbardziej zadziwia mnie metoda pani Ruth Stout, amerykanki, która do końca swoich dni uprawiała ogród warzywny. Z tego co czytałam, jej warzywa rosły świetnie, a jak się już nie mogła schylać to zagrzebywała nasiona kijem. Napisała wiele książek o technikach ogrodnictwa nie wymagających dużych nakładów pracy. Zmarła w 1980 r w wieku  96 lat. Czy taka metoda uprawy warzyw sprawdzi się w naszym ogrodzie? Zobaczymy jak dożyjemy takiego wieku jak pani Stout. Najbardziej nurtuje mnie to, czy faktycznie rośliny okryte słomą będą dobrze rosły. W tym roku przekonam się o tym osobiście i mam nadzieję, że to już niedługo.

Czy ściółka ze słomy nie zaszkodzi lawendzie?

ściółkowanie słomą

Ściółkowanie samą słomą całkowicie nie eliminuje chwastów

Ciekawi mnie również to, jak zachowa się lawenda ściółkowana słomą. Co prawda słomą pokryte są tylko międzyrzędzia, sama lawenda rośnie na pasach pokrytych czarną agrotkaniną.  Ale chodzi o to, że słoma utrzymuje wilgoć, której lawenda nie znosi. Pisaliśmy o tym w naszym Poradniku, w którym dla lawendy odradzaliśmy wszelkie ściółkowanie. Jak widać, życie weryfikuje i czasami rzeczywistość jest inna niż teoria, którą znamy. Zarośnięta chwastami lawenda też kiepsko rośnie, więc niewiele mamy do stracenia.  I tak trzeba będzie pielić przy samych krzewach. Chwasty pojawiają się nawet przy samych roślinach, w miejscach otworu w agrotkaninie, często wrastając w roślinę. To jest masakra.

ściółkowanie słomą

Mniszek przerasta ściółkę

Już po kilku dniach od położenia słomy między rzędami lawendy zauważyłam, że najsilniejsze chwasty zaczęły przerastać słomę. Co prawda są znacznie przygłuszone, ale jednak są widoczne.  Ale jest na to rada.Zauważyłam, że tam gdzie pod słomą położyłam tekturę nie widać chwastów. Czyli jednak tektura ma znaczenie, dlatego planuję poprawić te błędy i podłożyć tekturę w miejscach gdzie uparte chwasty wychodzą najbardziej.

 

Ściółkowanie słomą ogrodu warzywnego

ściółkowanie słomą

Ściółkowanie słomą ogrodu warzywnego

Natomiast w ogrodzie warzywnym przykryłam słomą prawie wszystko, nawet ścieżki między grządkami. W podniesionych grządkach, czyli w skrzyniach posiałam buraki, marchew, pietruszkę, groszek i posadziłam cebulę dymkę. Rządki z wysianymi nasionami też w rozpędzie przykryłam,  ale muszę je odkryć, aby słoma nie utrudniała kiełkowania. Na zagonie gdzie będą dynie i kabaczki sytuacja jest prostsza. Pod koniec maja będę sadziła wyhodowane wcześniej rozsady, które okryję dookoła słomą.

ściółkowanie słomą

Przygotowany zagon na dynie i kabaczki. Pośrodku jest rząd topinamburu z ubiegłego roku

Wady i zalety ściółkowania słomą

Idea ściółkowania słomą ma wiele zalet. Zapewnia glebie korzystny mikroklimat, tłumi chwasty, utrzymuje wilgoć (nie trzeba tak często podlewać), a przede wszystkim chroni warstwę próchniczną przed wypłukiwaniem z niej składników pokarmowych i erozją wietrzną. Zimą natomiast zapobiega przemarzaniu, a latem nadmiernemu nagrzewaniu.

Wadą ściółki ze słomy jest to, że przyciąga ślimaki i gryzonie. Na ile to okaże się dokuczliwe przekonamy się pewnie wkrótce.

Co jeszcze można uprawiać w słomie?

Podobno wszystkie warzywa, a szczególnie ziemniaki. W tym roku planuję posadzić ziemniaki tylko w słomie. Przygotowałam już dwa zagony wyłożone obornikiem i słomą. Kupiłam 5 odmian sadzeniaków, które aktualnie podkiełkowuję. Ziemniaki uprawiane pod słomą to prosta i łatwa metoda, praktykowana nie tylko przez wspomnianą panią Stout, ale przez wielu innych zwolenników permakultury.

ściółkowanie słomą

Podkiełkowywanie sadzeniaków

>> PRZECZYTAJ TEŻ:

Planowanie ogrodu warzywnego cz. 1