_____________________________

Sadzonkowanie lawendy czyli jak rozmnażamy lawendę w Lawendzie Izerskiej

Środa 14/06/2017


Mamy już czerwiec

Piątek 02/06/2017

Wczoraj w Lawendzie Izerskiej świętowaliśmy Dzień Dziecka … W kurzym przedszkolu mamy teraz 3 grupy wiekowe: starszaki (4tyg), średniaki (2,5tyg) i maluszki (prawie tydzień). Na oddziale położniczym mamy jeszcze 2 kwoki, które za tydzień, też zostaną mamami.

W kurniku mamy epidemię kwoczenia, w sumie to mamy teraz 10 kwok. Jak na 52 kurki jest to znaczna ilość. Jajek przez to jest mniej, bo i kurczaki małe karmię jajkami. Ale ta sytuacja jest przejściowa, z czasem kurek przybędzie, więc i jajek też. Dlatego wymyśliłam własne opakowanie do jajek. Inni nazywają to budowaniem marki … Nasze jajka mają opinię smacznych, a my wiemy, że są do tego zdrowe. Mam nadzieję, że opakowanie Wam się spodoba. W sobotę premiera w Siedlęcinie.

życie na wsi - opakowanie na jajka

op_01

op_03

__mamy epidemię kwoczenia___________________________


Życie na wsi trwa – nasze kurczęta mają już tydzień

Poniedziałek 08/05/2017

Ktoś na Face Booku zapytał mnie co ja robię, że mam tyle kwok … a ja na to, że nic nie robię – kwoki same się robią bo to wiosna, choć kiepska, ale widać im to nie przeszkadza. Dzisiaj nasze kurczęta z pierwszego wylęgu mają już tydzień, a za dwa dni będą kolejne klucia. Zapraszam do kolejnego filmiku Kwoka i jej pisklęta, zobaczcie sami jakie to słodziaki.


Sadzonki lawendy

Sobota 06/05/2017

W pierwszej turze naszej tegorocznej oferty, sadzonki lawendy sprzedały się w ciągu godziny. Z drugiej tury zostało jeszcze kilkadziesiąt sadzonek. Zapraszamy do naszego SKLEPU, wystawiliśmy tam 3 odmiany: Grosso, Silver Edge i Silver Mist.

zycie na wsi sadzonki lawendy Grossozycie na wsi sadzonki lawendy Silver Mist

zycie na wsi sadzonki lawendy Silver Edge


Życie na wsi to życie ciągłego odradzania się

Wtorek 02/05/2017

Oto obiecany film, nieco spóźniony, ale w zmontowanie go włożyłam mnóstwo pracy, więc mam nadzieję, że Wam się spodoba.

No i oczywiście kolejny wpis na blogu … bardzo jajecznie rozpoczął się ten maj 🙂

Kwoka na jajkach, a nawet cztery kwoki


Poniedziałek 01/05/2017

Maj powitał nas nie tylko piękną słoneczną pogodą ale i nowym życiem. Zgodnie z planem (natury), pod dwiema z naszych czterech kwok pojawiło się radosne ćwierkanie piskląt.

Jeszcze wczoraj przygotowywałam dla Was film o kwokach siedzących na jajkach. Jest już prawie gotowy, więc niebawem zamieszczę go na stronie.

Tymczasem życzymy Wam radosnej majówki! Wypoczywajcie w słońcu, którego nam tak bardzo potrzeba. Ja tymczasem wracam na porodówkę, doglądać moje kwoki … Co za wspaniały początek miesiąca!

 


Lawendowy domek … tu warto odpoczywać
Środa 26/04/2017

Życie na wsi to nie tylko praca. Lawendowy domek czeka na Gości! Zapraszamy do wczesnych rezerwacji. Terminy w lipcu i sierpniu są już częściowo zajęte, a przypominamy, że są to miesiące kwitnienia lawendy. Mamy nadzieję, że pogoda w maju będzie bardziej łaskawa, bo nie ma to jak poranny kubeczek kawy na skąpanym w słońcu tarasie.


Kukurykuuu …znaczy

Wesołych Świąt Wielkanocnych i smacznego jajka

dla naszych Kochanych Czytelników

od Doroty i Tomka – Lawenda Izerska życie na wsi
Sobota 15/04/2017


Dzisiaj kolejny artykuł o lawendzie
Środa 12/04/2017

3 najważniejsze czynniki w uprawie lawendy

 


Życie na wsi i pomidorowy dylemat
Sobota 08/04/2017

Życie na wsi to przeważnie życie w zgodzie z naturą, lecz czasami musimy z tą naturą powalczyć. Co roku o tej porze dopada mnie ten sam dylemat: sadzić pomidory, czy nie sadzić.

Uwielbiam pomidory, ale od wielu lat zaraza ziemniaczana rujnuje moją pracę. Nie chcę stosować chemii, a naturalne sposoby, takie jak opryski pokrzywą, skrzypem, drożdżami czy mlekiem nie pomagają. Ręce człowiekowi opadają, kiedy duży zielony owoc, zamiast dojrzewać, robi się czarny i gnije na krzaku. Gdy tak się dzieje, to przysięgam sobie, że nigdy więcej nie będę uprawiała żadnych pomidorów. Po czym mija rok i wiosną znów wysiewam pomidory.

Tak też jest i w tym roku. Wysiałam 3 odmiany pomidorów: Malinowe, Roma i koktajlowe Bajaja. O te koktajlowe, które uprawiam w doniczkach jestem spokojna, ponieważ są odporne na zarazę, ale pozostałe? Czy znów wylądują w palenisku? Myślę, że nie.

Życie na wsi i pomidorowy dylemat

Od lewej: pomidor Malinowy kujawski, pomidor doniczkowy Bajaja i pomidor Roma. Nasiona kupione TUTAJ

Ten rok będzie inny, gdyż zdobyłam preparat, który polecił mi mój kuzyn. Podobno skuteczny nie tylko na pomidory. Wybaczcie, że jeszcze nie wymienię jego nazwy, ale chciałabym go najpierw sama wypróbować. Nie chciałabym polecać Wam czegoś niesprawdzonego.

Powiem tylko, że jest to preparat zawierający nadtlenek wodoru z dodatkiem jonów srebra. Nadtlenek wodoru to inaczej zwykła woda utleniona. Na ulotce preparatu jest napisane, że działanie nadtlenku wodoru polega na jego rozkładzie do aktywnej formy tlenu, tzw. rodników tlenowych. Rodniki te wchodząc w reakcje chemiczne zaburzają naturalne mechanizmy biochemiczne w patogenach powodując ich zamieranie. Natomiast jony srebra niszczą wiele bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Ważne, że jest to preparat naturalny i bezpieczny, nie wymagający żadnej karencji.

Wygląda na to, że w tym roku będziemy mieli własne pomidory. Dzisiaj dobrałam się do moich siewek i zrobiłam rozsady. Jak podrosną to wsadzę je do gruntu i opryskam nowym preparatem … trzymajcie kciuki!

Życie na wsi i pomidorowy dylemat

Sadzonki pomidorów

Życie na wsi i pomidorowy dylemat

Przepikowane siewki pomidorów doniczkowych Bajaja


W tym sezonie Lawenda Izerska w słomie tonie
Czwartek 06/04/2017

Mamy to szczęście, że nasz sąsiad zza miedzy zaopatruje nas w słomę. Dlatego odważyliśmy się przeprowadzić eksperyment uprawy warzyw w słomie. W dzisiejszym wpisie zobaczycie jak się do tego zabieramy. Na rezultaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale wierzymy, że się uda.

Ściółkowanie słomą czyli jak robić, aby się nie narobić

Tymczasem, od dzisiaj kury magą być legalnie na wolności. Nie będę tego komentowała, aby nie narazić się cenzurze. Ważne, że w końcu jest normalnie.

ściółkowanie słomą

Chwastożercy


Pogodowe Prima Aprilis
Sobota 01/04/2017

Pogoda płata nam figle! Kto by pomyślał, że pierwszego kwietnia rozpoczniemy sezon grillowy! Życie na wsi nabiera rozpędu, dzisiejszy dzień spędziliśmy w większości na zewnątrz. Prace w ogrodzie warzywnym są teraz na etapie wysiewu nasion. Dzisiaj w kalendarzu księżycowym był dzień korzenia, więc wysiałam marchewki, buraki i cebule dymki. Później wzięłam aparat i poszłam w pole po wiosnę … i znalazłam, długo nie musiałam szukać …

Życie na wsi zaczyna się budzić ... zawilce

Życie na wsi zaczyna się budzić … zawilce

A to dzisiejszy, długo oczekiwany wpis Tomka o sadzonkach lawendy …

http://www.zycienawsi.com/lawenda/odslaniamy-sadzonki-lawendy-po-zimie-jakie-odmiany-nie-daly-rady/

>>POPRZEDNI WPIS:

Życie na wsi … marzec 2017


Letnia pogoda w marcu nastraja optymistycznie
Wtorek 28/03/2017

Nareszcie zrobiło się ciepło, słonecznie i w miarę sucho. W ciągu dnia zdejmujemy osłony z młodej lawendy. Wygląda na to, że sadzonki dobrze przetrwały długą zimę. Więcej zniszczeń narobiły koty, które uwielbiają buszować  pod tunelami z agrowłókniny.  Już niedługo będziemy mogli wystawić ofertę sprzedaży sadzonek lawendy. Tych z Państwa, którzy kontaktowali się z nami w tej sprawie powiadomimy mailowo.

lawenda_domek

A co się dzieje na polu lawendy? Na razie szaro … lawenda jeszcze nie zaczęła wegetacji, wygląda smutno, bez życia. Ale to tylko pozory. Wystarczy kilka takich dni jak dzisiaj i wkrótce ujrzymy zieleń.

Za to trawa wokoło się zieleni, dosłownie na oczach. W tym roku ułatwiliśmy sobie życie i  ułożyliśmy słomę w międzyrzędzia lawendy, po to aby zagłuszyć trawę i chwasty. W ubiegłym sezonie, ze względu na deszcze nie zdążyliśmy w porę skosić trawy między rzędami i mieliśmy problem. Trawa tak urosła, że nawet tkanina pod lawendą niewiele dała. Opadające kwiaty lawendy wplątały się w trawę, co bardzo utrudniało zbiory.  Myślę, że w tym sezonie słoma załatwi ten problem.

Ale do zbiorów lawendy jeszcze daleko, za to prace w ogrodzie warzywnym postępują dziarsko, zgodnie z planem. Na prośbę wielu z Was opisałam budowę skrzyń na podniesione grządki. Poniżej link do wpisu. Miłej lektury 🙂

Planowanie ogrodu warzywnego cz. 4 – budujemy skrzynie na podniesione grządki


Budujemy zagon pagórkowy krok-po-kroku
Środa 22/03/2017

Planowanie ogrodu warzywnego cz. 3 – budujemy zagony pagórkowe metodą Hugelcultur


Zapraszamy na majówkę do Lawendowego Domku
Piątek 17/03/2017

domekDomek do Państwa dyspozycji będzie gotowy już od maja. Dostępne terminy podawane są TUTAJ. Rezerwacje przyjmujemy drogą mailową na adres: admin@lawendaizerska.com lub telefonicznie pod numerem: 791 792 077. Cennik pozostaje taki sam jak w ubiegłym roku. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem rezerwacji.

Co należy zrobić aby zrobić rezerwację?

  • Wysłać zapytanie na adres admin@lawendaizerska.com podając:
    • termin planowanego pobytu
    • ilość osób
    • nazwisko osoby rezerwującej i numer telefonu kontaktowego
    • dla dzieci prosimy o podanie wieku gdyż są różne stawki
    • prosimy zgłosić jeśli potrzebne jest łóżeczko dziecięce
  • W odpowiedzi na Państwa zapytanie odeślemy informacje o dokonaniu rezerwacji, cenie oraz formie płatności.
  • Po wpłaceniu zaliczki wyślemy maila z potwierdzającego gwarancję rezerwacji.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym domkiem i zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć. Oto jedno ze zdjęć z ubiegłego sezonu. Publikujemy je za zgodą naszych Gości.

GOSCIE

Nasi Goście w Lawendowym domku


Prace w ogrodzie warzywnym trwają
Środa 15/03/2017

No właśnie, czas na kolejny wpis, a tu nie ma kiedy pisać!  Dlatego tym razem krótka relacja zdjęciowa.

Prosto z tartaku

Prosto z tartaku

Jak widać Tomek przywiózł dechy z tartaku. Solidne, grube – będą fajne skrzynie, czyli wysokie grządki. Na dniach będziemy je montować, więc już niedługo, krok po kroku wszystko Wam pokażemy.

A tu zapowiedź kolejnego wpisu, który będzie o budowie zagonu pagórkowego. Zbudowaliśmy dwa zagony pagórkowe i byłyby już gotowe gdyby nie to, że zabrakło nam ziemi. Okazało się, że do pokrycia tak dużych zagonów potrzeba sporo ziemi, a u nas ziemi jak na lekarstwo. Wszystko mamy zagospodarowane, więc kopanie dołów odpada, tym bardziej, że u nas gleba gliniasta i niewiele jest warstwy próchniczej. W związku z tą sytuacją musieliśmy zamówić ziemię ogrodową. Właśnie czekamy na transport.

BZ_0001

BZ_0002

A na zakończenie dzisiejszego, krótkiego wpisu pokażę Wam jeszcze nowo-zbudowaną grządkę z malinami, zaściółkowaną zrębkami. Jak widać zabezpieczamy się przed chwastami, jak tylko jest to możliwe.

BZ_06


Ciągle zachwyca mnie ten widok. Codzienna porcja …
Poniedziałek 06/03/2017

jaja_kosz2


To w końcu jak jest z tą wiosną?
Niedziela 05/03/2017

Przedwiosennie

header_leszczyna

 


Witamy wiosnę na dobre!
Sobota 04/03/2017

marzec_01

Pierwsza w tym roku grządka z wysianą rzodkiewką i marchewką

Jaki słoneczny i ciepły dzień!  Korzystając z pięknej pogody wykopałam i zadołowałam maliny. Wkrótce będą miały nowe stanowisko pod płotem, a na ich miejscu powstanie zagon pagórkowy.

Wiosenne ożywienie trwa nadal. Jako, że dzisiaj w kalendarzu biodynamicznym jest dzień korzenia, wysiałam 3 rzędy rzodkiewki i wczesną marchew. Kolejne kilka rzędów rzodkiewek dosieję za dwa tygodnie. Dzięki tej metodzie wydłużamy okres zbiorów. Zagon przykryłam agrotkaniną, noce są jeszcze bardzo chłodne.

Wczoraj byłam w tartaku i zamówiłam deski i łaty na budowę dodatkowych grządek. Zamówiłam też słupki na płot.  Ze względu na nasze psy musimy ogrodzić ogród warzywny. Co roku niesforne Niufy niszczą ogródek warzywny. Uwielbiają tarzać się w ściółce i obsikiwać grządki. Bywało tak, że potrafiły przebiec się po świeżo zasianym zagonie zostawiając odciski swoich niedźwiedzich łap. Jednym słowem – szkodniki, ale kochane szkodniki.

niufy

Nasze kochane łobuzy wylegują się w marcowym słoneczku

Niedługo, może w przyszłym tygodniu, zaczniemy budowę zagonów pagórkowych.  Palikami i sznurkiem wyznaczyłam miejsca. Wszystko zgodnie ze zrobionym wcześniej planem Planowanie ogrodu warzywnego cz. 1

marzec_02

Jak na razie, prognoza pogody na nadchodzący tydzień wygląda optymistycznie, więc jest szansa, że prace w ogrodzie będą trwały. W miarę możliwości postaramy się Wam to wszystko pokazać. Problem jednak jest w tym, że człowiek po pracy w ogrodzie jest zmęczony, a jak zmęczony to pisać się nie chce.  Ale to tylko chwilowe, potem zmęczenie przechodzi i jest okey.

Dzisiaj wieczorem opublikujemy nowy wpis Tomka … a tymczasem witamy wiosnę na dobre!

>>POPRZEDNI WPIS:

Życie na wsi … zima 2017