sadzonki lawendy

Tomek Pawlak

Czy to kalendarz gregoriański czy fenologiczny – zima na całego. I to zima niemal idealna. Stosunkowo duża ilość dni z błękitnym niebem. Niewiele dni z silnymi wiatrami no i konkretna pokrywa śniegu zabezpieczającego systemy korzeniowe roślin a niekiedy całe roślinki przed zimnem i wysuszeniem.

Jednak moja skrzynka mailowa sygnalizuje, że niektórym lawendo–pasjonatom wiosna w głowie. Pojawiają się zapytania o możliwości zakupu sadzonek w Lawendzie Izerskiej.

Niestety nic konkretnego w tej chwili nie można odpowiedzieć. Rośliny zostały okryte na początku grudnia tunelem z agrowłókniny. Zwykle taki termin jest odpowiedni jednak w tym roku okazał się zbyt późny. Kilkunastostopniowe mrozy pojawiły się już w listopadzie. Najsłabsze, czyli ukorzeniane w sierpniu sadzonki mogły tego nie wytrzymać. Szczególnie obawiam się o ‘Provence’, odmianę odporną i dobrze znoszącą podgórski klimat. Jednak jej sadzonki wysadzone były do gruntu w drugiej połowie września i nie miały zbyt wiele czasu na  rozwój korzeni. Nie wiem także, jak z naszą zimą radzą sobie hybrydySilver Mist’ i ‘Silver Edge’, które w naszej szkółce pojawiły się w zeszłym roku.

sadzonki lawendy

Młode sadzonki lawendy zimują w gruncie pod osłonami z agrowłókniny

Dlatego uprzejmie prosimy naszych miłych korespondentów o wyrozumiałość i cierpliwość. Nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie. Sprzedaż sadzonek lawendy rozpocznie się późną wiosną, a niektórych odmian nawet latem, kiedy rośliny będą już mocne i dobrze ukorzenione.

A na razie możemy jedynie zaproponować wysłanie oferty, kiedy już będziemy wiedzieć, jaka ilością poszczególnych taksonów dysponujemy. Jeżeli to państwu odpowiada, prosimy o maila, najlepiej na adres dendro@gazeta.pl. I oby do wiosny.

sadzonki lawendy

Konkretna pokrywa śniegu zabezpiecza systemy korzeniowe roślin a niekiedy całe rośliny przed zimnem i wysuszeniem

merc

>> PRZECZYTAJ TEŻ:

Odsłaniamy sadzonki lawendy po zimie … jakie odmiany nie dały rady