Dr Jerzy Jaśkowski radzi aby nie dać się ogłupiać ”informacjami” o rzekomej szkodliwości jaj, gdyż brak jakichkolwiek prac naukowych stwierdzających, że konsumpcja jaj szkodzi. A więc dlaczego należy jeść jaja?

Oto 9 mega ważnych powodów dlaczego jaja są zdrowe:

1 Cholesterol z jaj nie ma żadnego związku z tym, który mamy we krwi. Ten we krwi pochodzi z produkcji naszej wątroby i jest wytwarzany z powodu nadmiaru węglowodanów.
2 Kwasy MUFA i PUFA – 30% zawartości tłuszczu w jaju to jednonienasycone kwasy tłuszczowe MUFA oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA, bardzo zdrowe dla serca.
3 Żółtko jest najzdrowszą częścią jajka, gdyż zawiera witaminy A, D, E, K, B-12, tłuszcze omega – 3, przeciwutleniacze, kwas foliowy oraz keratenoidy. Brakuje w nim jedynie witaminy C.
4 Jaja zmniejszają apetyt czyli są doskonałymi produktami na odchudzanie.
5 Badania wykazały, że można zjadać spokojnie dwa jaka dziennie, przez 7 dni w tygodniu przez cały miesiąc i zarówno ciśnienie tętnicze jak i cukrzyca typu 2 nie tylko się nie pogarszają ale ulegają znaczącej poprawie.
6 Biotyna, witamina z grupy B pomaga w metabolizmie kwasów tłuszczowych i glukozy. Jest szczególnie wskazana do przyjmowania w okresie ciąży zamiast tabletek.
7 Konsumpcja dwu jajek dziennie przez cały tydzień poprawia metabolizm glukozy.
8 Konsumpcja jaj wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi. Osoby które jadły więcej jaj były o 46% mniej narażone na nadciśnienie od tych, które prawie nie jadły jajek.
9 Nie ma drugiego takiego pożywienia w przyrodzie, które miałoby tak wysoką przyswajalność. Przyswajalność białek z jaja wynosi 94% . Nawet skorupka po zmieleniu i spożyciu ma wysoką zdolność do wbudowywania wapnia w kości, dzięki czemu idealnie nadaje się do leczenia osteoporozy.

 

Podsumowując:

Według dr Jaśkowskiego, możemy śmiało zjadać jaja praktycznie do woli. Warto jednak pamiętać, że gotowanie jaj na twardo znacznie zmniejsza ich wartość odżywczą, dlatego jaja należy spożywać ugotowane na miękko, albo na surowo, najlepiej w postaci kogla-mogla.

Najważniejsze jednak jest to, aby jaja kupować u gospodarzy, u których kury znajdują się na wybiegu, a nie w klatkach. O tym w czym tkwi tajemnica smacznego i zdrowego jajka pisałam kilka tygodni wcześniej KLIK! 

Źródła: 50 lat oszustwa jajczarskiego, Prawda i mity o jajku – prof. Tadeusz Trziszka

dlaczego należy jeść jaja

Wiejskie jaja

dlaczego należy jeść jaja

Tu można kupić wiejskie jaja … zapraszamy 🙂