Topola o romantycznie brzmiącej nazwie „Hybryda 275” jest w naszym gospodarstwie od 2007 roku. Sprowadzona była przede wszystkim w celu szybkiego uzyskania osłony przeciwwiatrowej. 70 % wiatrów na Pogórzu Izerskim zawiewa z zachodu i północnego zachodu. Są one bardzo dokuczliwe zarówno dla nas jak i naszych roślin. Aby więc zminimalizować ich nieprzyjemne działanie, sadziłem jednoroczne sadzonki wzdłuż ogrodzenia. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Wzrost był tak szybki, że po pięciu latach topole zdominowały nasz pas zieleni tłumiąc liczne ale wolno rosnące okazy iglaste. Trzeba było brać się za piłę i stopniowo usuwać kolejne drzewa. Do tej pory zostały dwa egzemplarze, w tej chwili 9 letnie o obwodach 109 i 118, co daje średnice na wysokości 130 cm odpowiednio 35 i 37 cm. Ich wysokość to około 13 m.

9-cio letnie topole

9-cio letnie topole

Z lewej: plantacja topoli, z prawej: matecznik

Z lewej: plantacja topoli, z prawej: matecznik

W międzyczasie powstał matecznik do pozyskiwania sztobrów, czyli sadzonek nieukorzenionych, służących do zakładania plantacji, głównie na cele opałowe. Jednak niektórzy kupujący informowali, że zamierzają przeznaczyć tarcicę topolową do produkcji trumien. No bo syn przejmie interes i będzie miał darmowy materiał. Kiedy jednak poinformowałem, że drzewa będą gotowe do ścięcia za 15-20 lat, mój rozmówca był szczerze zdziwiony. Zresztą dla syna też będzie materiał. Plantacje same się odnawiają wypuszczając nowe pędy po wycince. Wystarczy wybrać ten najsilniejszy, pozostałe usunąć i poczekać kolejne kilkanaście lat.

Hybryda 275 pochodzi z USA. Uzyskana była w latach 1925-27 przez leśników amerykańskich ze skrzyżowania topoli Maksymowicza i topoli kalifornijskiej. Wszystkie egzemplarze tego gatunku są samcami. Nie produkują więc charakterystycznego białego puchu, który potrafi zdenerwować ludzi odpowiedzialnych za czystość osiedli mieszkaniowych.

W Polsce notowana jest już w latach 60-tych. Dzięki dużej amplitudzie wymagań glebowych nadaje się do uprawy w całym kraju. Literatura poleca ją do sadzenia nawet w niższych położeniach górskich. Nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać gleby, jeżeli jej odczyn mieści się w granicach 5-8 pH. Wystarczy normalna orka i bronowanie. Sadzić można zarówno jesienią jak i wczesną wiosną.

Czy H 275 jest ładna? Każdy musi sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba jednak docenić duże podłużnie jajowate liście, przebarwiające się jesienią jasno żółto. Przyjemny i kojący jest zapach balsamu wydzielającego się na długich, 15 milimetrowych pączkach. Również drewno w trakcie spalania wydziela specyficzny aromat. Pali się szybko i intensywnie a jego kaloryczność wynosi około połowy kaloryczności drewna bukowego.

topola

Sztobry pozyskiwane są z matecznika (nie plantacji) prowadzonego w układzie liniowym, co zapewnia dobre doświetlenie roślin i, w konsekwencji ich wysoką zdrowotność. Gwarantuje także, że sztober zawsze będzie z drewna 1-letniego, co zapewnia duży procent wschodów.


Sprzedaż sadzonek nieukorzenionych w gospodarstwie Lawenda Izerska. Zapraszamy! Kontakt: dendro@gazeta.pl