Pytacie nas kiedy w sprzedaży będą sadzonki Grosso. Otóż Grosso, jak to Tomek mówi „robi się”, czyli rośnie, i jest szansa, że będzie w sprzedaży pod koniec sierpnia. Natomiast dla tych z Państwa, którzy nie chcą czekać i wolą posadzić lawendę teraz, mamy doskonały zamiennik.

Proponujemy odmianę 'Abrialii’ która, nim pojawiło się 'Grosso’ była przez dziesiątki lat podstawową lawandyną olejkową uprawianą na francuskich plantacjach. 'Grosso’ częściowo wyparło 'Abrialii’ w latach siedemdziesiątych, głównie z powodu odporności na choroby występujące na francuskich wielkoobszarowych plantacjach. Szczęśliwie tzw. wektory, czyli organizmy przenoszące choroby lawendy w Polsce nie występują.

Poza tym, opisywana odmiana jest troszkę mniejsza od 'Grosso’, ma krótsze łodygi dzięki czemu krzew wydaje się bardziej zwarty, dlatego pięknie komponuje się w ogrodach. Nadaje się do uprawy w dużych pojemnikach. Jak twierdzą francuscy ogrodnicy jest odmianą szczególnie odporną na suszę. Podobnie jak 'Grosso’ ma długie, fioletowo-niebieskie intensywnie pachnące kłosy kwitnące w połowie lata.

Doskonała odmiana na susz, olejki, wrzeciona, bukiety i wianki. Ze względu na swój intensywny zapach jest sporadycznie używana do celów kulinarnych.

Oferowane sadzonki ukorzeniane latem 2017 r zimowały w namiocie z agrowłókniny i zniosły trudną dla roślin zimę praktycznie bez uszkodzeń.

Abrialii

Lavandula x intermedia 'Abrialii’, podobnie jak większość lawend pośrednich, zakwita w środku lata

Abrialii

Kwiatostan Lavandula x intermedia 'Abrialii’ . Długi pachnący kłos doskonały na lawendowe wrzeciona lub bukiety

Abrialii

Lavandula x intermedia 'Abrialii’ na mateczniku. Zdjęcie zrobione 5 czerwca 2018. Zielone kwiatostany zakwitną za kilka tygodni

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jakie odmiany lawendy polecacie?