Sadzonkowanie lawendy jest podstawową metodą rozmnażania stosowaną w uprawie tej rośliny. Mając swoje rośliny możecie rozmnażać je bez końca. Jednak wcześniej należy upewnić się, czy daną odmianę nie chroni tzw. „wyłączne prawo hodowcy”. Dzisiaj pokażemy Wam jak wybieramy i przygotowujemy lawendę do rozmnożenia. Jest to bardzo mozolne i czasochłonne zajęcie, dlatego sadzonkowanie lawendy zaczynamy przed zbiorami. Za miesiąc, gdy zaczną się lawendowe zbiory nie będzie na to czasu.

Podobnie, jak inne metody wegetatywne, sadzonkowanie lawendy zapewnia dokładne powtórzenie cech rośliny matecznej. W okresie wiosny i lata pozyskujemy sadzonki niezdrewniałe (zielne). Powinny być one cięte z roślin zdrowych i dorodnych.

sadzonkowanie lawendy

Ten krzew lawendy nadaje się na pobranie sadzonek

Sadzonkowanie lawendy krok po kroku

 1. Przygotuj podłoże z perlitu i odkwaszonego torfu w proporcjach 1:1, lub z czystego, najlepiej rzecznego piasku.
 2. Odetnij ok. 10 cm łodygi z nowego przyrostu.
 3. Usuń pączek kwiatowy.
 4. Usuń wszystkie liście z dolnej połowy sadzonki.
 5. Zanurz koniec łodygi w ukorzeniaczu zawierającym 0,1% IBA (kwas indolilomasłowy).
 6. Umieść sadzonki w podłożu na głębokość od 1 do 2 cm. tak, aby nie stykały się ze sobą. Liście nie powinny dotykać podłoża. Głębsze umieszczenie sadzonki zwiększy ryzyko powstania procesów gnilnych.
 7. Zalecane jest podgrzewane podłoże (23-27 °C) oraz górne światło przez 12-14 godzin dziennie.
 8. Ważna jest wentylacja, aby ustrzec się szarej pleśni, jednej z najczęstszych chorób występujących w uprawach pod osłonami.
 9. Przyrost korzeni powinien być widoczny po ok. 14-u dniach.
 10. Ukorzenione sadzonki przesadź do pojemników P7 lub P9.
 11. Podczas przesadzania, jeśli to konieczne, przytnij lekko nowy przyrost.
 12. Nowe sadzonki uzyskują wielkość handlową po 6-8 tygodniach.

W naszym Poradniku „Jak uprawiać lawendę dla przyjemności i zysku” podajemy, że do sadzonkowania można użyć podłoża z perlitu i odkwaszonego torfu lub piasku. My stosujemy piasek.

sadzonkowanie lawendy

Ukorzenianie sadzonek lawendy w piasku

P.S. Oto odpowiedź na zadane pytanie na Face Booku: Po jakim czasie przesadzamy sadzonki do doniczek?

Odpowiedź: Prowadzimy uprawę wg metodologii 19-wiecznej. Sadzonki po wytworzeniu systemu korzeniowego są przesadzane na zagony, gdzie są poddane cięciom formującym, zimują a następnej wiosny idą w świat. Wyjątkiem są sadzonki ukorzenione w terminie późno letnim. One zimują w szklarni, zwykle w tych samych skrzynkach w których były ukorzenione. Do doniczek przesadzamy na kilka dni przed wysyłką aby zabezpieczyć je w transporcie. Nie pędzimy sadzonek w szklarni, minimalizujemy stosowanie chemii. Nawozy sztuczne stosujemy w sytuacjach kryzysowych, np po przymrozkach.

>> PRZECZYTAJ TEŻ:

Lawenda Izerska pytanie o sadzonki lawendy