wysiew nasion

Do wysiewu nasion niewiele potrzeba

Choć mrozy odpuściły, to ziemia jeszcze nie odtajała.  Ponadto zaczęło padać i jest bardzo mokro. Na wysiew nasion wprost do gruntu jest jeszcze za wcześnie, więc pozostaje robienie rozsad.

Do tego celu kupiłam w sklepie ogrodniczym specjalną ziemię. Tace siewne, mini palety i doniczki zawsze mamy pod ręką, więc wszystko jest gotowe i można zacząć siać.

Uporządkowanie nasion

Jak wspominałam we wcześniejszym wpisie, nasiona warzyw kupiłam w sklepie internetowym. Oczywiście zamówiłam więcej niż planowałam. Bardzo trudno oprzeć się pokusie.

A więc w tym roku mam do wysiania ponad sześćdziesiąt opakowań nasion. Mają one różne sposoby i terminy wysiewu. Zaczęłam kombinować, jak to wszystko ogarnąć aby nie zwariować.

wysiew nasion

Każdą grupę nasion umieściłam w woreczku strunowym i opisałam

Najpierw zaczęłam od czytania instrukcji na opakowaniach. Potem podzieliłam je na 2 grupy i oznaczyłam:

  • R – nasiona na rozsady
  • G – nasiona wysiewane wprost do gruntu

Następnie podzieliłam grupę R i grupę G na miesiące:

  • RII – rozsady w lutym
  • RIII – rozsady w marcu
  • RIV – rozsady w kwietniu
  • GIII – wysiew do gruntu w marcu
  • GIV – wysiew do gruntu w kwietniu
  • GV – wysiew do gruntu w maju

Tym sposobem otrzymałam 6 grup. Każdą grupę nasion umieściłam w woreczku strunowym i opisałam. Teraz wygląda to prościej. W każdym miesiącu,  po kolei,  będę wysiewała zawartość każdego woreczka strunowego.

Kalendarz księżycowy

Dzisiaj do mini palet wysiałam sałatę, endywię i kapustę, czyli rośliny liściowe, przyporządkowane dniom liścia.

Od wielu lat stosuję porady zawarte w kalendarzu „Dni Siewu” Marii Thun.  Na początku każdego roku, zaprzyjaźniona kioskarka trzyma dla nas „pod ladą” tę niepozorną, a jakże cenną broszurkę.

Długoletnie badania pani Thun, udowodniły, że rytmy kosmiczne i konstelacje planetarne mają ważny wpływ na rozwój roślin. Wyniki tych badań są podstawą do ułożenia corocznego kalendarza dotyczącego najlepszego czasu wysiewów. Oprócz dni korzystnych, w kalendarzu wskazane są również dni, w których działają negatywne impulsy kosmiczne i właśnie w takich dniach nie należy siać. Przy źle dobranym czasie, później  w trakcie wegetacji mogą wystąpić problemy (szkodniki, mała zdolność kiełkowania, itp.)

Tych z Was, którzy jeszcze nie słyszeli o tej publikacji gorąco namawiam do zapoznania się z tą niewielką broszurką. Nie od dziś wiadomo, że kosmos wpływa nie tylko na rośliny. Sami na sobie tego doświadczamy, tak jak i  cały świat, który nas otacza. Wierzę, że dostosowując nasze prace ogrodowe do rytmów kosmicznych zwiększamy szanse, aby osiągnąć lepsze zbiory o lepszej jakości odżywczej.

A więc dzisiaj jest dzień liścia, który potrwa do wtorku do godziny 5 rano. Później od 6:00 zaczyna się owoc, więc wysadzę do doniczek 20 nasion bobu, które wcześniej namoczyłam. To tak na początek, aby przyspieszyć pierwsze zbiory mojego ulubionego warzywa. Za miesiąc wsadzę te sadzonki do gruntu, a obok nich wysieję resztę nasion, już bezpośrednio do gruntu. Tym sposobem wydłużę okres zbiorów.  Podobnie zrobię z grochem.

W lutym planuję jeszcze wysiać seler. Zrobię to niedługo, gdyż dzień korzenia przypada we wtorek 21 lutego od godziny 9:00. A póki co, sezon wysiewu nasion ogłaszam za otwarty!

>> PRZECZYTAJ TEŻ:

Planowanie ogrodu warzywnego cz. 1

Planowanie ogrodu warzywnego cz. 3 – budujemy zagony pagórkowe metodą Hugelcultur